الگوی رفتاری D

الگوی-رفتاری-D

الگوی رفتاری D با دو شاخص برونگرایی و وظیفه محوری شناخته می شود.

وقتی از افراد با الگوی رفتاری D  صحبت می کنیم منظور کسانی هستند، که بعد D در وجود آنها قدرتمندترین بعد برای شکل دهی ویژگی های خلقی است.

D مخفف کلمات تسلط ( Dominant ) ، مصمم ( Determined ) ، نماینده ( Doer ) ، هدایت و اداره کردن ( Direct ) ، مُصر ( Demanding ) و قاطع ( Decisive ) می باشد. به عنوان نماد و نشانه برای الگوی رفتاری D ، از علامت تعجب استفاده کرده و آن را با رنگ قرمز هم نشان می دهیم.

مفهوم رنگ قرمز :

حس اولیه تسلط یا بعد D با رنگ قرمز مرتبط است. این رنگ، بر اساس ایده‌ای از یونان باستان، با عنصر آتش مرتبط بوده و شخص آتشی ‌مزاج و زود خشم را در بر می‌گیرد. افرادی که بعد D راهبر وجود آنهاست، همیشه مسیر مستقیم را اتخاذ نموده و بر هدف متمرکز هستند.

ویژگی برونگرایان با الگوی رفتاری D :

 • سریع، قاطع و اجتماعی می باشند.
 • جنبش و فعالیت در ذات آنهاست.
 • انرژی آنها با مدیریت گروه و به سرانجام رساندن یک فعالیت افزایش می یابد.
 • چالش را دوست داشته و اهل رقابت هستند.
 • تنوع توام با رشد را می پسندند.
 • تمايل دارند درجمع بوده ودر نقش يک رهبر و محرک در راس امور ظاهر شوند.
 • دوست دارند برنده هر مسابقه باشند تا برتری و توانمندی هایشان دیده شود.
 • اغلب خود را قوي تر از ديگران ديده و بيشتر از بالا به محيط پيرامون خود نگاه مي کنند.
 • در تشکل هاي اجتماعي، انجمن ها ، گروه هاي مختلف و تيم هاي ورزشي حضور می یابند.
 • قدرت بیان خوبی داشته و اغلب شنونده هاي خوبي نيستند.
 • به شدت مستقل، کلي نگر و نتيجه گرا هستند.
 • قدرت خطرپذیری و جسارت بالایی دارند.

افراد با الگوی رفتاری D خواستار زندگی شیک و تجملاتی و خاص هستند. اکثرا ظاهری شیک و مناسب دارند، علاقه مند به لباس هایی با برندهای معروف هستند.

اصولا گرما و محبت زیادی از خود بروز نمی دهند، در محیط کار خشک و جدی به نظر می رسند. دوست دارند بدون حاشیه اصل مطلب را بشنوند و به جزئیات امور خیلی توجهی ندارند.

D ها اغلب ابراز محبت نمی کنند و از کلمات محبت آمیز استفاده نمی کنند و به ندرت گریه می کنند.

زیاد انتظار شنیدن جملات و کلمات عاشقانه را از این افراد نداشته باشید. آنها بیشتر به جای محبت کلامی دوست دارند چیزی بخرند تا مهر و علاقه خود را نشان دهند.

رهبرانی پر انرژی و پویا هستند، با اعتماد به نفسی که دارند قادرند دنیا را به حرکت درآورند.

این گروه از افراد، با صدایی بلند و صریح و رک صحبت می کنند و انگیزه و پشتکار بالایی دارند.

با سرعت بالا کار می کنند و به صورت همزمان به چند کار فکر می کنند. در کارهای گروهی انرژی بیشتری دارند، چون رقابت برای آنها مهم بوده و وضع موجود را به راحتی به چالش  می کشند.

مشتری D تصمیم به خرید داشته و زیاد اهل گشتن و پرس و جو نیست.

الگو ی رفتاری D بسیار رقابت طلب هستند، در این شرایط کارایی و عملکرد بسیار بالایی دارند و در محیط های پر دغدغه و چالشی رشد بسیاری خواهند داشت برای همین، در ورزش های رقابتی بسیار قوی و خوب ظاهر می شوند.

آنها پشتکار بالایی دارند، به راحتی دلسرد نمی شوند.

به خاطر انرژی بالایی که دارند از روزمرگی و یکنواختی فاصله دارند و در رسیدن به اهدافشان اراده قوی دارند چون بسیار رقابت جو بوده و همیشه به برنده شدن فکر می کنند.

خیلی کم، دنباله رو کسی می شوند و زندگی خودشان را خلق می کنند به همین دلیل انسان های مستقل، قوی و حتی خود محور دیده  می شوند.

افراد این گروه به خاطر سرعت بالایی که دارند جزئیات را نادیده می گیرند.

با تصمیم های سریع ممکن است دچار مشکل شوند و خیلی کم اشتباهات خود را می پذیرند چون می ترسند دچار سوء استفاده قرار بگیرند و کنترل اوضاع از دست آنها خارج شود.

یکی از ویژگی های این افراد کنجکاو و ماجراجو بودن آنهاست.

افراد گروه  D خیلی سریع عصبانی می شوند، از کوره در می روند، خیلی سریع هم این عصبانیت را پایان می دهند و همه چیز را سریع فراموش می کنند.

این افراد با طعنه و کنایه حرف می زنند در واقع قلبی مهربان ولی زبانی تند و آتشین دارند. در کار، احساسات برای آنها معنایی ندارد و اشتباهات خود را نمی پذیرند.

شغل های مناسب : مدیریتی، مربیگری، افسران نظامی، مهندسی و شغل هایی که خطر پذیر و ریسک بالایی دارد.
شغل های غیر مناسب : متصدی بانکی، منشی، معلمی، پرستاری، حسابداری و کارهای ریز و دقیق.
با بالا رفتن بُعد D، علائم زیر در زبان بدن فرد مشهودتر می شود :

دست دادن قوی و با اعتماد به نفس، تداوم در تماس چشمی، حرکات تأکیدی، ابراز بی حوصلگی، حرکت سریع، روی دو پا محکم ایستادن، رسمی و برند بودن

برای برقراری ارتباط با این افراد:

حاشیه پردازی نکنید و به موضوع اصلی بپردازید.

واضح و صریح باشید.

مفید و مختصر منظور خود را بیان کنید.

یک دید کلی از موضوع به همراه اطلاعات واقعی ارائه دهید.

پیشنهادات جایگزینی را فراهم نمایید.

در مورد نتایج صحبت کنید.

با بالا رفتن بعد D، علائم زیر در کلام فرد مشهودتر می شود:

بیشتر پاسخ می دهند تا اینکه سئوال کنند.

بیشتر حرف می زنند و کمتر گوش می کنند.

رک گو و دارای صراحت کلام هستند.

ارتباطات کلامی را به نوشتار ترجیح می دهند.

از جملات تاکیدی بیشتر استفاده کرده و واضح و مشخص صحبت می کنند.

تن صدای آنها فشاری و توام با دستور است. معمولا بلند و سریع صحبت می کنند.

برای برقراری ارتباط مشکلی ندارند و وقتی اراده می کنند به آسانی ارتباط می گیرند.

لحن صدایشان چالشی و با زیر و بم زیاد است. این زیر و بم کردن برای شنونده جذاب است اما فشار و تن صدای بالا که می تواند حالت داد زدن به کلامشان بدهد در طولانی مدت برای شنونده آزار دهنده می شود.

بدون مقدمه چینی سراغ اصل مطلب می روند. پر گویی نمی کنند مگر زمانی که که بخواهند از “من توانستم” های خود بگویند.

تکیه کلام های افراد با الگوی رفتاری D بالا:

قدرت – سرعت – دقت – مسئوليت

من بهترينم ( يکه تازم ).

شکست آغاز موفقيت (حرکت جديد) است.

پیش به سوی اهداف بزرگ.

ما هميشه بالا دست هستيم.

موفقیت، نتیجه من می توانم هاست.

ما هميشه برنده ايم.

اراده، پشتکار، موفقیت.

من، توان انجام هر کاري را دارم، چون به خودم اعتماد دارم.

تنها غیرممکن، غیرممکن است.

ما می توانیم.

بهترين دفاع حمله است.

ما می توانیم بهترین باشیم.

قدرت برتر، کارآیی بهتر= کارآیی بهتر، قدرت برتر

کار نشد ندارد.

من باید به سرعت به هدفم برسم.

راز ماندن ما توانستن ماست.

 برای اطلاعات بیشتر الگوهای رفتاری مختلف را مطالعه فرمائید

میزان شدت ویژگی های رفتاری الگوی رفتاری D :

نقاط قوت و عرصه هایی که می توانید در آن توانایی های بالقوه خود را بروز دهید، شناسایی کنید:

1-خودمحور (Egocentric ) : در زمان اختلاف نظر در گروه، خود پسندی شما می تواند مفید باشد. ولی اصرار بیش از حد، شما را فردی خود سر و خودبین معرفی می کند.

2-رک (Direct) : بسیاری از مردم این ویژگی را ستایش می کنند، همچنین شما می توانید الگویی برای کسانی که در بیان افکار و عقایدشان خوددار هستند، باشید. اما فراموش نکنید رک بودن افراطی، می تواند به ارتباطات شما آسیب بزند.

3-جسور (Daring) : شما با جرأت افراطی خود از ایجاد دگرگونی در امور ترسی ندارید و این الهام بخش دیگران است. ولی عدم مدیریت آن باعث سرکوب دیگران و دلسردی آنان می شود.

4-اقتدارگرا (Domineering): سلطه طلبی و عدم توجه شما به نظر دیگران موجب ابراز مخالفت آن ها  می شود. ولی اگر با دقت و درنطر گرفتن علائق آنان باشد، عامل پیشرفت گروه است.

5-متوقع( Demanding) : اصرار شما در تحت فشار قرار دادن دیگران برای رسیدن به نتایج مطلوب است و این نقطه قوت به شماست که با در نظر گرفتن نظرات دیگران باعث احساس بهتری در آنان می شوید.

6-موکد (Forceful) : توانایی نه گفتن در هنگام مواجهه با چالش ها جهت حفظ دستاوردها و قراردادها نقطه قوت شما می باشد. ولی اگر منعطف نباشید، حمل بر خودستایی شماست.

7-ریسک کننده (Risk-taker) : اتخاذ تصمیم جسورانه در زمانی که دیگران قادر به تصمیم گیری صحیح نیستند،یک ویژگی منحصر به فرد است. ولی در صورت افراط به بی احتیاطی تعبیر می شود.

8-ماجراجو (Adventuresome) : وقتی شما جسورانه عمل می کنید، دیگران مشتاقانه به سوی هدف حرکت می کنند. ولی زیاده روی در ماجراجویی باعث خستگی بیش از حد آنان می شود.

9-قاطعیت (Decisive) : قاطعیت توام با اعتماد به نفس یک ویژگی مثبت برای شما و دیگران بوده و یک امتیاز ویژه برای شماست. ولی اگر توام با لجبازی و خشونت شود به آنان آسیب می رساند.

10-کنجکاوی (Inquisitive) : اگر هدف شما از پیگیری مجدانه، بدست آوردن راهکارهای بهتر و کارآمد، در امور باشد، بسیار راهگشاست. ولی وقتی این خصوصیت از حد به در می شود، دیگران از شما کناره گیری می نمایند.

11-مطمئن به خود (Self-assured) : اعتقاد شما به توانایی ها و قابلیت هایتان احتمالا شما را رهبری موفق جلوه می دهد. ولی اگر این جنبه در شما بیش از حد اعمال شود، فردی یک دنده و خودپسند به نظر می آیید.

12-برتری خواه (Competitive) : زمانی در امور موفق خواهید بود که تفکرتان بر مبنای بازی برد – برد باشد وگرنه این خصوصیت در شما تثبیت شده و دیگران را از شما بی زار و دور می کند.

13-سریع الفکر (Quick) : سرعت شما در درک پیچیدگی های امور و پردازش سریع افکار، استعدادی حسرت برانگیز و بارز در شماست. ولی درعدم کنترل این ویژگی، شما فردی بی ملاحظه یا بی توجه به خطرات تلقی می شوید.

14-اتکاء به خود ( self-reliant) : عدم وابستگی و استقلال فکری شما به دیگران موجب حل سریع تر و بهتر بسیاری از مشکلات است. ولی خود رای بودن بیش از حد، موجب تفرقه گرایی است.

15-ریسک حساب شده (Calculated risk-taker) : این ویژگی احتمال شکست و اتفاقات ناگوار را کاهش داده، ولی زیاده روی در این امر، مانع بروز خلاقیت و پیشرفت تان می گردد.

16-خود منتقد (Self critical ) : شما منتقدانه خود را ارزیابی کرده و به بررسی عیوب خود می پردازید ولی اگر دقت نکنید، این سرزنش و نکوهش، مانع فعالیت مثمر ثمرتان می شود.

17-بی ادعا (Unassuming) : شما معمولا در مورد توانمندی هایتان فروتنی می کنید و این ویژگی، مانع دیده شدن توانایی ها و فوایدتان توسط دیگران می شود.

18-فروتن (Self-effacing) : رفتار محافظه کارانه و عقب نشینی بیش از حد در امور ممکن است، جایگاه و مقبولیت شما را از بین ببرد.

19-واقع بین (Realistic) : تلاش نکردن جهت کارهای به نظر، غیر عملی و غیر منطقی و تمرکز صرف بر عملی بودن امور ممکن است، موجب کسب دستاوردهای کوچک، کارهای عادی و روزمرگی شما شود.

20-ارزیابی کننده (Weighs pros and cons) : بررسی و ارزیابی سود و زیان در انجام امور ممکن است برای شما بسیار راهگشا باشد. ولی ممکن است، شما را به فضای شک، تردید و دودلی رهنمون سازد.

21-بردبار (Meek) : نجابت شما را فردی بی خطرکه درگیر نزاع و جنگ های قدرت یا برخوردهای شخصی نمی شود، جلوه می دهد که این مهم باعث نادیده گرفته شدن وعدم احترام به نظرات تان می شود.

22-محافظه کار (Conservative) : محافظه کاری باعث ماندگاری وضع موجود و در نتیجه کاهش درگیری شما با دیگران می شود و این مهم موجب عدم تصمیم گیری قاطع و تزلزل در نیل به نتایج مشخص خواهد بود.

23-صلح جو (Peaceful) : چون صلح جو هستید، به دنبال دوری از درگیری و راضی نگاه داشتن دیگران بوده و این مهم باعث ایجاد اختلال در تصمیم گیری های حیاتی و رکود در امور می شود.

24-معتدل (Mild) : به دلیل طبع ملایم تان معمولا از درگیری و نزاع دوری می جویید که این مهم، باعث عدم درک توانایی و قدرت شما به طور کامل شده و معمولا شما را جدی نمی گیرند.

25-متین (Quiet) : شما با ایجاد رابطه های مثبت معمولا فردی متین و آرام به نظر می رسید. ولی این مهم شما را به خونسردی و اهمال کاری متهم می کند.

26-متزلزل (Unsure) : چون به خود اطمینان ندارید از برخوردها و درگیری های شخصی پرهیز می کنید و این مهم منجر به گسیختگی روابط با دیگران یا ابهام در توانمندی شما می شود.

27-وابستگی (Dependent) : تمایل شما به پیروی از دیگران و تابعیت از آنها باعث ایجاد حس امنیت می شود. ولی این مهم، باعث عدم استقلال، وابستگی و ناتوانی در تصمیم گیری خواهد شد.

نقاط قابل بهبود (ضعف):

زود جوش بودن

با طعنه حرف زدن

سرسختی در پذیرش اشتباهات

عدم ابراز محبت در کلام

روابط صمیمانه برقرار نکردن

اتکای بیش از حد به توانمندی های شخصی

گوش ندادن فعال

عدم انعطاف پذیری با اشتباهات دیگران

افزایش حس مسئولیت پذیری نابه جا

وسواس پیدا کردن به اول بودن

عجله در تصمیم گیری و عدم توجه به جزئیات

تمرینات کاربردی برای عملکرد بهتر، ارتقا و رشد افراد با الگوی رفتاری D :

” انسان ها زمانی می توانند نقاط ضعف خود را بهبود و نقاط قوت خود را تقویت نمایند که آنها را بدانند، بپذیرند و خواستار بهبود آنها باشند “

1- به جزئیات امور دقت کنید :

” تمام جزئیات هم به اندازه کلیات زندگی می تواند مهم و قابل دیدن باشد ” ساختن پازل هایی با تعداد بالا، حل کردن جدول کلمات متقاطع، حل معماهایی که تفاوت دو تصویر باید پیدا شود، دقت کردن به جزئیات پیرامون خود، در جلسات و کلاس های مهم یادداشت برداری کنید.

2- شنونده فعال باشید :

گوش دادن به فایل های صوتی، داستان، آموزشی و علمی، صبور بودن هنگام صحبت کسی.

3-کمی ملایم تر باشید :

قبل از صحبت کردن احساسات طرف مقابل را در نظر بگیریم، تمرین کنید لبخند بزنید، جواب های تک کلمه ای ندهید ( بله، خیر ).

4- درکنار دیگران قرار بگیرید :

به دیگران هم به اندازه خودتان اهمیت بدهید، یعنی به حقوق دیگران احترام بگذارید و متواضع باشید. در هر کاری با افراد مرتبط مشورت کنید. به مسائلی که به شما مرتبط نیست فکرنکنید و در تمامی مسائل اظهار نظر نکنید.

5- جسارت و خطرپذیری را کنترل کنید :

بدون مشورت در هر کاری پیش قدم نشوید.

6- جنگجو نباشید :

زیرا که زندگی میدان جنگ نیست و موفق بودن بهتر از اول بودن است.

7- قانع باشید :

از داشته های فعلی خود لذت ببرید و سپاسگزار باشید.

8- احساسات خود را بروز دهید :

برای کارتان زمان مشخصی معین کنید برای اینکه وقت بیشتری را با خانواده سپری کنید، از کلمات محبت آمیز استفاده کنید ( پیامک، نامه، خرید کادوهای ظریف، گل، به آغوش کشیدن ) به محیط های شاد و عمومی بروید (پارک، سینما، شهربازی ).

9- مثبت اندیش باشید :

شرکت در کلاس ها و کارگاه های آموزشی مثبت اندیشی، تمرین های یوگا، دیدن فیلم با موضوع طنز و کمدی.

10- اشتباهات خود را بپذیرید و معذرت خواهی کنید.
11- روابط دوستانه و عمیق بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *