چگونه خودمان را معرفی کنیم؟

از اصول مهم در ارتباطات لبخند و ارتباط چشمی است، پس در ابتدای آشنایی حتما از این دو ابزار فوق العاده استفاده کنید.

 با فرد مقابلتان دست بدهید، البته اگر هم سن شما یا کوچک تر است. برای دست دادن به بزرگترها، مقامات بالاتر، و یا حتی مشتری پیش قدم نشوید.

زمان معرفی اسم وفامیل خودتان، حتما با صدای رسا این کار را انجام دهید. خیلی اوقات دیده می شود در یک ارتباط دو نفره مخاطب مجبور می شود یکبار دیگر نام فرد را بپرسد. در معرفی های کاری بهتر است سمت خودتان را هم بیان کنید. بعنوان مثال ” من ربیعی هستم کارمند بانک

اگر فرد دیگری شما را معرفی کرد، بعنوان مثال، دوستتان شما را به همکارش معرفی می کند، حتما از فرد معرفی کننده (دوستتان) تشکر کنید.

اگر قرار است شما دوستتان(یا هر فرد دیگری) را به مخاطب معرفی کنید، حتماً پیش از معرفی و گفتن نام او، از وی تعریف و تمجید کنید. بعنوان مثال: “ایشون، دوست خوبم و یه مهندس درجه یک برق، آقای کیانی مدیر و موسس شرکت برق نیرو هستند”. این کار علاوه بر احترام گذاشتن به دوستتان، جایگاه شما را هم نزد دوستتان بالاتر خواهد برد.

پسندیده هست در معرفی، ابتدا کوچک تر ها به بزرگ ترها معرفی بشوند. افردای که سن کمتری دارند به فردی که سن بیشتری دارد معرفی می شود.

همین امر در محیط کسب وکار هم وجود دارد، ابتدا افرادی که جایگاه پایین تری دارند. باید به فردی که رده بالاتری دارد معرفی شود.بعنوان مثال در ملاقات یک کارشناس با مدیر، ابتدا بهتر است فرد کارشناس معرفی شود. در صورتی که در محیط کار دو نفر در یک جایگاه شغلی هستند باز اصل اول رعایت می شود، یعنی اول کوچک تر معرفی می شود.

 اگر احیاناً نشسته اید و فردی میخواهد شما را معرفی کند، ادب حکم می کند حتما از جای خود برخیزید و به مخاطبتان احترام بگذارید.

در صورتی که می خواهید فرد نوجوان یا کودکی را معرفی کنید خوب است از اسم کوچک او استفاده کنید، بعنوان مثال “ایشون هم آقا فربد پسرخواهر من هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *